fbpx
Zľava 50€ pri kúpe prvého balenia
CategoriesCievna mozgová príhoda

Náhla cievna mozgová príhoda – liečba a návrat do bežného života

Cievna mozgová príhoda patrí v súčasnosti medzi tretiu najčastejšiu príčinu úmrtia, a to aj napriek tomu, že toto ochorenie sprevádza mnoho sprievodných príznakov. Pri vzniku náhlej cievnej mozgovej príhody je potrebné akútne vyhľadať lekársku pomoc. Práve včasná diagnostika a liečba pomáha pacientom vrátiť sa späť do bežného života.

Cievna mozgová príhoda – liečba a diagnostika ochorenia

Náhla cievna mozgová príhoda (NCMP), alebo mozgová mŕtvica, je závažný medicínsky stav, ktorý nastáva, keď je prerušené zásobovanie mozgu krvou, čo spôsobuje odumieranie mozgových buniek. NCMP môže byť ischemická, spôsobená zablokovaním tepny, alebo hemoragická, spôsobená prasknutím krvnej cievy. Pre správnu činnosť mozgu a odstránenie následkov je dôležitý neustály prísun kyslíka a cukru, a preto je nutné okamžite zavolať lekársku pomoc.

Diagnostika CMP

Diagnostika NCMP sa vykonáva pomocou rôznych metód a špeciálnych prístrojov. Medzi hlavné diagnostické metódy patria:

  • Fyzikálne vyšetrenie: Lekár kontroluje srdce, krvný tlak a neurologický stav pacienta.
  • Krvné testy: Zisťujú rýchlosť zrážania krvi a hladiny cukru.
  • CT a MRI: Tieto zobrazovacie techniky poskytujú detailné obrazy mozgu, ktoré pomáhajú identifikovať ischemické alebo hemoragické poškodenie.
  • Karotidová ultrasonografia: Vyšetrenie prietoku krvi v karotidových tepnách.
  • Cerebrálna angiografia: Zobrazuje tepny v mozgu a krku pomocou kontrastnej látky a röntgenu​.

Práve správna diagnostika cievnej mozgovej príhody je kľúčová pre rýchlu a účinnú liečbu tohto ochorenia.

Certifikovaný, overený a bezpečný výživový doplnok na prírodnej báze. Je účinne nápomocný pacientom po ischemickej, alebo hemoragickej cievnej mozgovej príhode, k opätovnému dosiahnutiu nezávislosti v každodennom živote. Obsahuje vyvážený komplex synergicky pôsobiacich zložiek, ktoré priaznivo podporujú rehabilitačný proces.

Predajná cena: 420 €

Liečba NCMP

Liečba cievnej mozgovej príhody závisí od typu, a to či je to ischemická alebo hemoragická mŕtvica.

  • Ischemická mŕtvica sa lieči na základe intravenózneho podávania tPA. Rekombinantný tkanivový aktivátor plazminogénu (tPA) je zlatým štandardom pre rozpúšťanie krvných zrazenín. Je najúčinnejší, ak je podaný do 4,5 hodiny od začiatku príznakov. Pri ischemickej mozgovej príhode sa odporúča podstúpiť aj endovaskulárne procedúry. Tie zahŕňajú mechanické odstránenie zrazeniny pomocou stent retrievera alebo priamu aplikáciu tPA na miesto zrazeniny.1
  • Hemoragická mozgová príhoda spôsobuje krvácanie do mozgu. Preto je potrebné podstúpiť kontrolu krvácania, ktorá sa vykonáva chirurgickými zákrokmi, kedy je nutné zastaviť krvácanie. Takisto je potrebné skontrolovať tlak v mozgu. Na zníženie vnútrolebečného tlaku sa v tomto prípade podávajú špeciálne lieky.

Návrat do bežného života po CMP

Po akútnej fáze je pre obnovenie funkcií a kvality života dôležité rehabilitovať. Rehabilitačné tímy, vrátane fyzioterapeutov, logopédov a ergoterapeutov, pomáhajú pacientom zlepšiť motorické, rečové a každodenné funkcie.2 Cieľom fyzickej rehabilitácie je zlepšenie mobility, sily a rovnováhy. Kognitívna rehabilitácia zas pomáha pacientom zvládať problémy s pamäťou, pozornosťou a inými mentálnymi funkciami. Psychologická pomoc je taktiež často potrebná na zvládnutie depresie, úzkosti a iných emocionálnych problémov po NCMP. Je dôležité si uvedomiť, že cievna mozgová príhoda je závažný stav vyžadujúci rýchlu a efektívnu liečbu na minimalizáciu poškodenia mozgu a zlepšenie prognózy pacienta. Pokroky v diagnostike a liečbe, ako aj efektívne rehabilitačné programy či užívanie výživových doplnkov môžu významne prispieť k návratu pacientov do bežného života a zlepšeniu ich kvality života.

Prekonali ste cievnu mozgovú príhodu? Certifikovaný výživový doplnok Cogniron je určený pre pacientov po mozgovej príhode. Ide o overený a bezpečný doplnok vytvorený na prírodnej báze, ktorý obsahuje vyvážený komplex synergicky pôsobiacich zložiek, ktoré priaznivo podporujú rehabilitačný proces


Zdroje:
(1)  https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/stroke/diagnosis-treatment/drc-20350119

(2) https://www.mdpi.com/2227-9059/9/10/1486

Máte otázky alebo potrebujete poradiť? Spýtajte sa odborníka:

Zľava 50€

pri kúpe prvého balenia

Kupón je možné uplatniť len do 30. 6. 2024.

Nákupný košík Zavrieť