CategoriesCievna mozgová príhoda

Rizikové faktory a prevencia proti cievnej mozgovej príhode

Prevencia pred mrtvicou

Mnoho ľudí sa domnieva, že cievnu mozgovú príhodu môže dostať len starší človek. Bohužiaľ, životný štýl a spôsob života ľudí v dnešnej dobe predstavujú rizikové faktory, ktoré podporujú vznik cievnej mozgovej príhody. Avšak dôkladnou prevenciou je možné vznik CMP potlačiť, prípadne jej úplne predísť.

Rizikové faktory cievnej mozgovej príhody

Medzi najčastejšie rizikové faktory, ktoré podporujú vznik CMP patrí určite dedičnosť, a teda vrodená predispozícia, pohlavie, pričom muži sú viac ohrození ako ženy a vek, pretože vo vyššom veku sa vyskytuje väčšie riziko vzniku cievnej mozgovej príhody. V tom prípade ide o faktory, ktoré sú neovplyvniteľné. Avšak, existujú aj veľmi rizikové faktory, ktoré ovplyvniť vieme. Ide predovšetkým o vysoký krvný tlak, kedy pacienti s arteriálnou hypertenziou, a teda nad 140/90 mmHg sú náchylnejší na vznik CMP. Ďalej ide o ochorenie cukrovky, pretože aj zvýšená hladina krvného cukru nepriaznivo vplýva na vznik CMP. Medzi tieto rizikové faktory môžeme zaradiť aj zvýšenú hladinu cholesterolu či poruchu srdcového rytmu, aterosklerózu, najmä zúženie tých tepien, ktoré privádzajú živiny a kyslík do mozgu. Za rizikový faktor sa považuje aj obezita, nedostatok telesného pohybu, nadmerný príjem alkoholu či fajčenie.

Certifikovaný, overený a bezpečný výživový doplnok na prírodnej báze. Je účinne nápomocný pacientom po ischemickej, alebo hemoragickej cievnej mozgovej príhode, k opätovnému dosiahnutiu nezávislosti v každodennom živote. Obsahuje vyvážený komplex synergicky pôsobiacich zložiek, ktoré priaznivo podporujú rehabilitačný proces.

Predajná cena: 420 €

Prevencia proti cievnej mozgovej príhode

Dodržaním dôkladnej prevencie je možné znížiť riziko vzniku cievnej mozgovej príhody. Podľa výskumu je možné povedať, že až 90 % pacientov, ktorí dodržiavajú tieto odporúčania, dokázali predísť CMP. Dôležité je však zamerať sa na životosprávu a pravidelný pohyb, vďaka ktorým je možné znížiť telesnú váhu, čo sa v konečnom dôsledku môže preukázať aj na úprave hladiny krvného tlaku, cholesterolu či cukru v krvi. Okrem toho je potrebné znížiť príjem soli v strave, konzumáciu alkoholu či fajčeniu. Rovnako je potrebné dodržiavať preventívne prehliadky u lekára, pravidelne užívať predpísané lieky, nevynechávať či svojvoľne vysádzať lieky a predchádzať stresovým situáciám.

Životospráva a zdravý životný štýl

Zdravá strava a pohyb vplýva na viaceré rizikové faktory a na redukciu hmotnosti. Mali by ste sa predovšetkým zamerať a obohatiť svoju stravu o dostatočné množstvo ovocia a zeleniny. Konzumovať by ste mali denne aspoň 5 porcií, a teda 5 kusov, prípadne pol šálky vytlačenej šťavy z ovocia alebo zeleniny. Zamerať by ste sa mali aj na konzumáciu rýb a chudého mäsa, mliečnych produktov či tukov a olejov, avšak v zdravej forme. Obmedzte príjem soli a konzumáciu už hotových a konzervovaných jedál. Vyhnite sa tiež jedlám s vyšším obsahom cholesterolu ako sú klobásy, slanina či údené potraviny. Zdravý životný štýl tiež súvisí s pohybom, a preto by ste si mali dopriať pravidelnú fyzickú aktivitu, aspoň 5x týždenne a v dĺžke minimálne 30 – 60 minút. Samozrejme môže ísť o aktivity, ako je chôdza, beh, cyklistika či turistika. Obmedziť by ste mali aj fajčenie či konzumáciu alkoholu.

Prevencia liekmi

Aj vďaka medikamentóznej liečbe dokážete predísť cievnej mozgovej príhode. Zväčša pacientom, ktorí už CMP prekonali, sa odporúča užívať určité lieky, ktoré majú za úlohu predchádzať a znížiť riziko vzniku mozgovej príhody. Užívať tieto lieky by ste mali až na podnet a odporúčanie vášho lekára, rovnako ako aj výživových doplnkov, vďaka ktorým sa váš stav po prekonaní CMP môže zlepšiť. Nezabudnite však svojho lekára informovať aj o tom, aké iné medikamenty užívate, pretože niektoré lieky môžu pôsobením iného lieku stratiť svoj účinok.

Vďaka dôkladnej prevencii sa váš stav môže viditeľne zlepšiť. Dôležité je však zamerať sa na úpravu stravy a pohyb, pretože ten dokáže priaznivo vplývať na organizmus vo všetkých smeroch, a to či už ide o vysoký krvný tlak, cholesterol či zvýšený krvný cukor.

 

Máte otázky alebo potrebujete poradiť? Spýtajte sa odborníka: