Malá mozgová príhoda, známa aj ako tranzitórny ischemický atak (TIA), je krátkodobý výpadok funkcie mozgu spôsobený dočasným zablokovaním prívodu krvi. Hoci jej príznaky zvyčajne odznejú do niekoľkých minút alebo hodín, je to vážne varovanie pred možným príchodom cievnej mozgovej príhody. Ako teda spozorovať, že ide o malú mozgovú príhodu?
Čo je malá mozgová príhoda (tranzitórny ischemický atak)?
Malá mozgová príhoda, označovaná aj ako tranzitórny ischemický atak (TIA), je dočasné narušenie prívodu krvi do určitej časti mozgu. Tento stav vedie k výpadkom funkcií mozgu, ktoré sú však iba prechodné. Na rozdiel od klasickej mozgovej príhody, ktorá spôsobuje trvalé poškodenie mozgu, sa príznaky TIA zvyčajne zlepšia do 24 hodín, často aj do niekoľkých minút. Aj keď príznaky TIA ustúpia, jej výskyt je silným indikátorom, že sa v budúcnosti môže objaviť cievna mozgová príhoda. Preto je nevyhnutné neignorovať tieto varovné signály a čo najskôr vyhľadať odbornú lekársku pomoc.
Malá mozgová príhoda – príznaky, ktoré by ste nemali ignorovať
Aj malú mozgovú príhodu sprevádzajú určité príznaky, ktoré by ste v žiadnom prípade nemali ignorovať. Aj keď príznaky môžu odznieť veľmi rýchlo a nemusia zanechať žiadne trvalé následky, postupom času môže nastať cievna mozgová príhoda, ktorá je životu nebezpečná.
Aké sú hlavné príznaky TIA?
Príznaky tranzitórneho ischemického ataku sú podobné príznakom cievnej mozgovej príhody, no bývajú menej intenzívne a krátkodobejšie. Medzi najčastejšie patria:
- Náhla slabosť alebo necitlivosť v tvári, ruke alebo nohe, zvyčajne na jednej strane tela
- Zhoršenie zraku na jednom alebo oboch očiach
- Náhle problémy s rečou alebo porozumením reči
- Závraty alebo strata rovnováhy
- Náhla, silná bolesť hlavy, bez zjavnej príčiny
Tieto príznaky môžu trvať od niekoľkých minút do niekoľkých hodín. Je však dôležité mať na pamäti, že aj keď príznaky odznejú, hrozba stále pretrváva.
Ako dlho trvá malá mozgová príhoda?
Tranzitórny ischemický atak trvá zvyčajne krátko – väčšina symptómov zmizne do 30 minút, avšak vo vážnejších prípadoch môžu trvať až do 24 hodín. Po uplynutí tohto času sa stav vráti do normálu bez viditeľného poškodenia mozgu. Avšak, aj krátkodobý výpadok prívodu krvi do mozgu naznačuje potenciálne vážne problémy.
Prečo je malá mozgová príhoda nebezpečná?
Aj keď sa príznaky TIA, teda malej mŕtvice môžu zdať neškodné vzhľadom na ich prechodnú povahu, jej výskyt signalizuje vysoké riziko vzniku cievnej mozgovej príhody v budúcnosti. Štatistiky ukazujú, že až 1 z 3 ľudí, ktorí zažili TIA, bude mať v priebehu nasledujúcich 12 mesiacov mozgovú príhodu. Preto je každá malá mozgová príhoda akousi výstrahou, ktorá si vyžaduje okamžitú lekársku pozornosť a ďalšie vyšetrenia.
Prečo vzniká malá mozgová príhoda?
Tranzitórny ischemický atak je spôsobený dočasným zablokovaním prívodu krvi do mozgu, najčastejšie v dôsledku:
- Krvnej zrazeniny (trombus), ktorá krátkodobo zablokuje krvný tok v mozgových cievach.
- Zúženia ciev (stenóza), čo môže byť spôsobené ukladaním tukových látok (ateroskleróza).
- Zápalu ciev alebo iných menej častých príčin, ako sú niektoré autoimunitné ochorenia.
Tieto faktory spôsobujú, že mozog nedostáva dostatok kyslíka a živín, čo vedie k dočasným výpadkom jeho funkcie.
Rizikové faktory vzniku malej mozgovej príhody
Riziko malej mozgovej príhody sa zvyšuje v prítomnosti určitých rizikových faktorov, ktoré sú rovnaké ako pri plnohodnotnej mozgovej príhode. Medzi najvýznamnejšie patria:
- Vysoký krvný tlak (hypertenzia)
- Vysoký cholesterol
- Fajčenie
- Diabetes
- Obezita
- Fyzická nečinnosť
- Nesprávna strava bohatá na nasýtené tuky a soľ
- Vek – riziko narastá s vekom, najmä u ľudí nad 55 rokov
- Rodinná anamnéza cievnych mozgových príhod
- Predchádzajúce kardiovaskulárne ochorenia, ako infarkt alebo srdcové zlyhanie
Kto je najviac ohrozený mozgovou príhodou?
Malá mozgová príhoda sa v podstate môže objaviť u kohokoľvek, avšak niektoré skupiny ľudí sú vystavené vyššiemu riziku. Medzi najviac ohrozené patria ľudia so spomenutými rizikovými faktormi. Osoby s hypertenziou, vysokým cholesterolom a cukrovkou sú v osobitnej kategórii rizika, rovnako ako ľudia s rodinnou anamnézou cievnych ochorení. Vyšší výskyt malej mozgovej príhody sa tiež pozoruje u starších ľudí, u ktorých sú cievy menej pružné a ľahšie sa upchávajú. Avšak nie je nezvyčajné, aby TIA postihla aj mladších ľudí, najmä ak trpia kardiovaskulárnymi problémami alebo majú iné rizikové faktory.
Cogniron – výživový doplnok po cievnej mozgovej príhode
Malá mozgová príhoda alebo tranzitórny ischemický atak je vážne zdravotné varovanie, ktoré nemožno ignorovať. Aj keď sú jej príznaky prechodné, predstavuje zvýšené riziko vzniku cievnej mozgovej príhody v budúcnosti. Prevencia je kľúčom k zníženiu rizika – udržiavanie zdravého životného štýlu, kontrola krvného tlaku, cholesterolu a hladiny cukru v krvi môžu výrazne prispieť k ochrane vášho mozgu a celkového zdravia, rovnako ako aj užívanie výživového doplnku Cogniron. Práve výživový doplnok Cogniron obsahuje vyvážený komplex synergicky pôsobiacich zložiek, ktoré prispievajú k rehabilitačnému procesu a je nápomocný pacientom po cievnej mozgovej príhode. Zároveň je nápomocný k opätovnému dosiahnutiu nezávislosti v každodennom živote. Nezabúdajte, že ak spozorujete príznaky malej mozgovej príhody, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc – včasná intervencia vám totižto môže zachrániť život.